Noemova archa - podzimní prázdniny - info o průběhu

21.11.2018 14:20

ŘKF - Podzimní prázdniny na téma Noemova archa - 29.10.20..pdf (907430)

Podzimní prázdniny na téma Noemova archa

Ve dnech 26.-29. října se na faru do Mirovic sjela dvacítka dětí nejen z rožmitálské, březnické a kovářovské farnosti. Strávit většinu podzimních prázdnin v partě kamarádů se tentokrát vypravili i účastníci z Milevska a z Prahy.

Páteční večer se již tradičně nesl ve znamení seznámovacích her a aktivit na prolomení ledů. Zakončila jej animovaná modlitba a tématické čtení na dobrou noc.

Sobotního rána probudily malé účastníky tóny kytary. Následovala rozcvička a modlitba. Po snídani se děti rozdělily do týmů a vyrobily si vlajky. V těchto týmech v následujících dnech absolvovaly některé hry.

Do tématu dne děti uvedla scénka zahraná vedoucími. V návaznosti na zmodernizované ztvárnění příběhu, v němž Noe bojoval s nástrahami úřednického aparátu, se děti pokoušely zachránit potopu světa. Všechny týmy dokázaly uspět, což zřejmě mělo vliv na počasí v sobotu i v následujících dnech.

Po obědě si děti vyzkoušely, jaké to je být staviteli archy. Vzhledem k tomu, že již začínalo drobně pršet, byla tato aktivita vskutku příhodná. Po úspěšném postavení archy následovaly další venkovní hry.

Tvořivé aktivity ve formě výroby zvířátek z kaštanů a obrázků ze zažehlovacích korálků děti očekávaly hned po odpolední svačině. Oblíbené korálky děti zabavily až do večeře, při jejíž přípravě nadšeně pomáhali kluci Adam a Filip. Po večeři promítlo “kino Johnystar” animovanou pohádku.

Při oblíbené noční hře si děti tentokrát zahrály na detektivy. Za pomoci svého důvtipu řešily totožnost zvířecích záškodníků na Noemově arše.

Nedělní ranní modlitba se nesla ve znamení výročí 100 let Československa. Děti při ní měly napsat na české a slovenské vlajky, co by chtěly dát zemi a dětem v ní za dárek.

Dopoledne poněkud poznamenalo loučení otce Kozubíka, který odcházel z Březnice na Island. Několik malých účastnic proto odjelo do Březnice, kde zpívaly na mši svaté. Ostatní děti se zúčastnili bohoslužby s mirovickými farníky. I na ní se aktivně podíleli, tentokrát ministrantskou službou.

Po mši svaté na děti čekala další aktivita spojená s probíhajícím výročím a to interaktivní kvíz. Ve stovce otázek prokázaly všechny čtyři týmy výborné znalosti své vlasti i sousedního Slovenska. Sladké odměny tedy byly více než zasloužené.

Po obědě čekalo účastníky společné focení a fotografa nelehký úkol poskládat více než 20 osob před obraz svatého Jana Bosca, patrona dětí a mládeže.

I v neděli se děti dočkaly scénky, tentokrát dokonce dvou. Po té první, v níž si zahráli i jejich plyšoví mazlíčci, si děti vyzkoušely, jaké to asi bylo, když měl Noe zachránit po páru od každého druhu zvířat. Druhá scénka uvedla venkovní hru. Během té děti přemisťovaly pneumatiky reprezentující zásoby pro archu, na vyvýšené místo nedaleko fary.

Večerní program výjimečně začínal modlitbou. Modlitba i celý zbytek večera se opět nesly ve znamení státního výročí. Jedna z našich vedoucích pochází ze Slovenska, a tak si děti mohly vyzkoušet i své znalosti slovenštiny.

V pondělí dopoledne uvedlo děti do tématu společné čtení příběhu o arše z dětské Bible. Po něm si děti společně vyrobily papírovou duhu. K velkému potěšení některých účastníků se v pondělí uskutečnil i turnaj ve stolním tenise. S podstatně menším nadšením se pak setkal nezbytný úklid.

Odpolední program si pro děti připravila maminka jedné z účastnic, paní Martina Marešovská. Dřevěné korálky na výrobu růženců svými barvami připomínaly duhu, dokonale tak zapadly do tématu akce.

Na závěr článku bychom jménem všech vedoucích rádi poděkovali březnickému otci Mariuszovi Klimczukovi za poskytnuté zázemí na mirovické faře a všem, kdo nás během akce podpořili skutkem či modlitbou. Děkujeme!

Jménem vedoucích akce

Jarka a Petr Blažkovi a Honza Novotný